HIPNOTERAPIA

Hipnoza to stan świadomości obejmujący zwiększony stan koncentracji i zmniejszenie świadomości peryferyjnej oraz charakteryzujący się zwiększoną zdolnością do przyjmowania sugestii.

hipnoterapia i hipnoza poznań

HIPNOZA.

 

Hipnoterapia to technika wykorzystywana podczas zwalczania wielu problemów dotyczących ludzkiej psychiki.  Zastosowanie hipnozy jest bardzo szerokie.  Między innymi :
wspomaganie rozwoju osobistego, takiej jak: wzmocnienie poczucia własnej wartości, zwiększenie motywacji, wzmacnianie kreatywności, zwiększenie efektywności uczenia się;
– redukcja stresu i niepokoju, oraz  lęku jak też paniki.
– uporanie się z nadwagą, leczenie fobii, rzucanie palenia i inne uzależnienia;
– kontrola i zmniejszenie bólu, w tym znieczulenie w zabiegach chirurgicznych, dentystycznych, a nawet porodzie;
– rehabilitacja;
– diagnostyka psychologiczna i psychiatryczna;

 

Czym jest hipnoza?

 

Hipnoza to stan świadomości obejmujący zwiększony stan koncentracji i zmniejszenie świadomości peryferyjnej oraz charakteryzujący się zwiększoną zdolnością do przyjmowania sugestii.”

Tak brzmi definicja hipnozy sformułowana przez naukowców. 

Jest to stan, w którym ludzki umysł działa prawidłowo, jednak jego uwaga jest skupiona na konkretnych bodźcach, podczas gdy świadomość odnośnie pozostałych jest w znacznej mierze ograniczona.
W trakcie całego procesu częstotliwość fal mózgowych nie różni się od częstotliwości występujących u osób w stanie czuwania. Jest to jednak stan zmienionej świadomości, odmienny zarówno od czuwania, jak i snu. 

Hipnoterapia – czym się charakteryzuje

 

Techniki hipnotyczne opierają się na ustnym przekazywaniu pozytywnych sugestii w połączeniu często z wizualizacją i głębokim stanem rozluźnienia ciała fizycznego. 

 

Jak wygląda sesja hipnozy?

Współpraca rozpoczyna się od rozmowy wstępnej. Wyjaśniam  przebieg sesji oraz ustalam problem, na których się skupimy. Omawiane są także wszelkie mity dotyczące hipnozy oraz rozwiewane są obawy osoby przychodzącej na terapię. Dotyczą one wszystkich aspektów, które niepokoją klientów. 

Następnie nadchodzi moment wprowadzenia klienta w stan transu, nazywany indukcją hipnotyczną. Dzięki temu istnieje możliwość zmierzenia się z problemami klienta na poziomie podświadomości albo rozwinięcia jego zdolności i zasobów.  Warto wiedzieć, że stan transu jest tak naprawdę stanem głębokiej relaksacji i odprężenia. 

Należy mieć na uwadze, że najczęściej jedna sesja nie wystarczy by odnaleźć źródło problemów i sobie z nimi poradzić. Z tego względu współpraca jest przeważnie rozłożona w czasie. Niemniej jednak bardzo często efekty przychodzą znacznie szybciej niż w przypadku klasycznej terapii.

 

Dlaczego hipnoza jest bardziej skuteczna niż inne techniki ?

 

Hipnoza pozwala na kontakt z doświadczeniami, które są zgromadzone w nieświadomej części umysłu, do których zwykle nie mamy dostępu. 

Kiedy bowiem wchodzimy w stan hipnozy, koncentrujemy się na określonych bodźcach. Świadomość bodźców pochodzących spoza obszaru zogniskowania uwagi jest znacznie ograniczona. Krytyczny osąd danej osoby zostaje częściowo zawieszony. Stąd też znacznie łatwiejszy jest dostęp do treści i doświadczeń „zmagazynowanych” w umyśle nieświadomy. 

W hipnozie, pracując bezpośrednio z umysłem nieświadomym, omijamy problem działania według utartych schematów, które zbudowaliśmy w oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie. Omijamy w ten sposób także nasz „umysł krytyczny„ który niejako stoi na straży dotychczasowych mechanizmów i schematów postępowania. 

 

Hipnoza stwarza przestrzeń, aby nasz umysł nieświadomy wolny od dotychczasowych schematów działania, mógł wypracować nowe rozwiązania, działania i pozytywne nastawienie.