Leczenie stresu

Jak unikać stresu?

 

Wbrew potocznemu przekonaniu, stres jest naturalną reakcją naszego organizmu na zagrożenie. Poznanie i zrozumienie zasad kierujących reakcją stresową są bardzo ważne dla znalezienia metody, czy środka jak rozładować stres.  Kiedy nasz mózg dostrzega jakieś zagrożenie, uruchamia zmiany nazywane reakcją stresową. Zmiany te na dotyczą głównie naszego ciała fizycznego. Są to: napięcie mięśni, przyspieszone bicie serca, przyspieszony oddech, wzrost ciśnienia krwi. Nasz mózg przygotowuje się do podjęcia reakcji obronnej : walki lub ucieczki. Wszystkie te zmiany są po to, abyśmy mogli jak najszybciej przystąpić do działania, dlatego potrzebujemy zwiększonej ilości energii. W sytuacji typowej ciało wydatkuje nagromadzoną energię poprzez działanie po czym powraca do normy. Co jednak się dzieje kiedy nie rozładujemy nagromadzonej energii jaki to ma wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne?

Kiedy zaczyna się problem? 

 

Problem powstaje wówczas gdy dochodzi do rozregulowania tego naturalnego procesu.  Stan zagrożenia → pobudzenie ciała fizycznego → wydatkowanie nagromadzonej energii →powrót do normy. Zwykle ma to miejsce gdy pobudzenie wzrasta zbyt mocno, zbyt często, pozostaje na  zbyt wysokim poziomie, ale także gdy spada poniżej optymalnego poziomu. Zatem zaburzona reakcja naszego ciała na stres może objawiać się : nadmiernym pobudzenie, albo zbyt niskim pobudzeniem.

 

 

Skutki nadmiernego pobudzenia 

 

Kiedy nasz organizm przygotowuje się do walki lub ucieczki w pierwszej kolejności gromadzi energię aby podjąć działanie. Co więcej, dla naszego mózgu priorytetem jest w tym momencie przetrwanie dlatego wszelkie inne sfery zostają niejako uśpione, wyłączone. Dotyczy to obszarów odpowiedzialnych w mózgu między innymi za logikę i myślenie. Towarzyszy temu często „odcięcie od ciała fizycznego ” dlatego możemy być bardziej wyczuleni na intensywne doznania płynące z naszego ciała fizycznego jak np. bicie serca, szybki oddech itd. Nadto do głosu dochodzą silne emocje jak : złość, gniew, lęk, panika itd. Często wpierane negatywnymi myślami i przekonaniami. Potocznie można powiedzieć, że „w stanie stresu przestajemy logicznie myśleć”. 

 

Skutki zbyt niskiego pobudzenia

 

Zbyt niskie pobudzenie w obliczu zagrożenia doprowadza natomiast do odrętwienia, bezruchu, zastygnięcia. Podobnie jednak jak w przypadku nadmiernego pobudzenia w mózgu „wyłączone zostają” obszary odpowiedzialne za logiczne myślenie czy mowę. A ciało fizyczne zostaje wręcz dosłownie zamrożone, co odczuwane jest często w postaci chłodu, zimna poszczególny jego części. Reakcje zamrożenia są typowe w sytuacjach gdy nie możemy np. uciec wskutek wypadku utknęliśmy w samochodzie. Takie reakcje występują u osób które doświadczyły traumy, szczególnie u dzieci. Te bowiem nie mają możliwości podjąć walki lub ucieczki wobec np. rodzica.

 

Przeczytaj także:

Mózg w terapii

Mechanizmy obronne, konsekwencje ich stosowania

 

 

 

Domowe sposoby na stres

 

Istnieje bardzo wiele technik które możemy zastosować sami w obliczu nadmiernego pobudzenia jak i zbyt niskiego pobudzenia. Do szczególnie polecanych należą przede wszystkim:

  • techniki oddechowe
  • techniki oparte na pracy z ciałem jak np. oklepywanie
  • techniki relaksacyjne np. muzyka
  • techniki medytacyjne np. medytacje prowadzone
  • mantry
  • afirmacje
  • regularne ćwiczenia fizyczne zwłaszcza poprawiające kondycje: bieganie, marsz.

 

Przeczytaj także:

Oddech w terapii

Emocje

 

 

Jak poradzić sobie ze stresem?

 

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów aby pozbyć się stresu jest podjęcie psychoterapii. Psychoterapia pozwala przede wszystkim ustalić tzw. stresory, a więc sytuacje które dla nas stają się przyczyną stresu. Nadto podczas psychoterapii ważne jest nie tylko poznanie stresorów, ale także poznanie i uwolnienie emocji towarzyszących reakcji stresowej. Kolejny element który niewątpliwie sprzyja poprawie naszego zdrowia psychicznego to poznanie naszych myśli i przekonań oraz realna możliwość ich zmiany. 

 

 

 

Jak pracować  ze stresem?

 

Techniką szczególnie pomocną w leczeniu stresu jest niewątpliwie hipnoza. Przede wszystkim podczas hipnozy nawiązujemy kontakt ze swoim ciałem fizycznym. Chociaż hipnoza głównie kojarzona jest z pracą na poziomie umysłu, tak na prawdę obejmuje ona również ciało fizyczne. Wiele osób podczas seansów hipnotycznych jakie wykonuje w swoim gabinecie jest zaskoczona, iż przede wszystkim poczuły ogromne zmiany na poziomie ciała fizycznego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że stres jest reakcją naszego ciała fizycznego, to niewątpliwie hipnoza spełnia swoją rolę w przeciwieństwie to zwykłej rozmowy o tym co nas stresuje. Pamiętać bowiem należy, iż wielokrotne powtarzanie sytuacji które były dla nas stresujące, potęguje stres. Nasz mózg i ciało nie rozróżnia bowiem tego czy faktycznie dana sytuacja dzieje się tu i teraz, czy tylko ją wspominamy. Dlatego wielokrotne powtarzania zdarzeń powoduje pogorszenie naszego stanu, a terapia bazująca tylko na dialogu staje się mało skuteczna.

 

Jak walczyć ze stresem?

 

Umiejętne połączenie hipnozy z innymi technikami terapeutycznymi umożliwia nie tylko pracę z ciałem ale także z emocjami i przekonaniami. Jeśli sytuacje stresowe w naszym życiu często się pojawiają walka ze stresem musi być kompleksowa. Dlatego niezbędne jest uspokojenie ciała fizycznego, ale także naszego umysłu. W obszarze zarówno naszych przekonań i myśli jak też emocji. Pomiędzy bowiem naszymi myślami i emocjami istnieje sprzężenie zwrotne. Z tego powodu nasze myśli wypływają na nasze emocje. To o czym myślę wpływa na to jak się czuję. Ale i odwrotnie nasze pobudzenie emocjonalne może stać się źródłem dla niespokojnych myśli.

Terapia oparta na wszystkich czynnikach : ciele fizycznym, naszych przekonaniach, myślach i emocjach gwarantuje efektywne  leczenie stresu. Poznań  Rozwój i terapia ulica Poznańska 28 zaprasza!

 

 

Przeczytaj także:

HIPNOZA

PODŚWIADOMOŚĆ

Jak myśli wpływają na nasze życie?

Zobacz więcej: