Hipnoza regresyjna

Do najczęściej wykorzystywanych technik zaliczamy hipnozę regresyjną. Jej zaletą jest fakt, że pozwala szybko dotrzeć do poszczególnych części pamięci pacjenta, a tym samym konkretnego źródła problemu oraz wydarzeń z przeszłości, które odpowiadają za jego powstanie. Mając do nich łatwiejszy dostęp, można przepracować negatywne emocje. Hipnoza regresyjna jest tak popularną metodą, ponieważ pozwala uwolnić tłumione emocję oraz zmienić interpersonalne interakcje utrwalone na wcześniejszych stadiach rozwoju.

Czym właściwie jest hipnoza regresyjna?

Jest to metoda, która pozwala na powrót to wcześniejszych, mniej dojrzałych sposobów funkcjonowania psychicznego i umożliwiająca przepracowanie nierozwiązanych konfliktów oraz problemów, które powodowały silne emocje, takie jak poczucie winy, lęk, wstyd czy frustracja.

Mamy zatem do czynienia ze swoistym odtworzeniem wcześniejszych wydarzeń i powrotem do przeżytych emocji. W tym momencie niektórzy mogliby zadać pytanie, czy skoro pamiętamy o nieprzyjemnych wydarzenia, to czy nie moglibyśmy ich przeanalizować bez uciekania się do użycia hipnozy? Tak to nie działa, ponieważ nasza podświadomość posiada mechanizmy obronne, które stanowią zabezpieczenie przed zwyczajnym dostępem do wspomnień powodujących szczególnie negatywne emocje. Niestety, chociaż te przykre wydarzenia są przed nami zamknięte, nadal zajmują swoje miejsce w umyśle i wpływają na nasze funkcjonowanie. Właśnie dlatego warto nad nimi popracować i rozwiązać problemy.

W jaki sposób przebiega sesja?

Najpierw terapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem i dowiaduje się, jakie problemy go borykają. Pozyskuje niezbędne informacje odnośnie wydarzeń, które negatywnie wpływają na psychikę pacjenta powodując uczucie niepokoju, lęk, frustrację oraz inne, negatywne uczucia.

Następnym krokiem jest wprowadzenie pacjenta w trans oraz przepracowanie określonych wydarzeń np. poprzez zmianę ich interpretacji, tym samym uwalniając pacjenta od negatywnych emocji. Następnie przeprowadzana jest progresja hipnotyczna, która pozwala na zbudowanie działających strategii na przyszłość.