Terapia zaburzeń odżywiania

Czym są i na czym polega terapia?

 

Zaburzenia odżywiania powszechnie kojarzone są z takim chorobami jak anoreksja czy  bulimia. Ale jak się okazuje  problem jest znacznie bardziej rozległy. Pozornie błahe ale na przykład przewlekle czy powtarzające się  problemy w tym obszarze mogą również istotnie wpływać na nasze życie.  Nadto nieprawidłowości  odżywiania wpływają często na wszystkie jego  zarówno zawodowego jak i prywatnego.  Dlatego mogą mieć konsekwencje fizyczne, psychologiczne i społeczne. Im szybciej zostaną zdiagnozowane, tym szybciej można rozpocząć terapię. Głównym celem terapii jest  przywróceniem zdrowej relacji z jedzeniem. Co warto wiedzieć o zaburzeniach odżywiania i na czym polega terapia?

 

Czym są zaburzenia odżywiania?

 

Definiowane są  jako jednostki chorobowe, które cechują nieprawidłowości w obszarze łaknienia.  Podłoże problemów tkwi jednak w naszej psychice, a nie  w tym co spożywamy.  Do najczęściej występujących  zaburzeń odżywiania zaliczamy między innymi:

  • anoreksję;
  • bulimię;
  • napadowe objadanie się;
  • zespół przeżuwania;
  • ortoreksja;
  • bigoreksja;
  • zespół nocnego objadania się

 

 

 

Każde z w/w schorzeń objawia się w pewnien właściwy, szczególny sposób. Jednak wspólnym ich  mianownikiem jest :  nieprawidłowe postrzeganie własnego ciała,  nadmierne skupienie na jedzeniu (na przykład obsesyjne liczenie kalorii), spadek lub wzrost masy ciała. Często towarzyszą im poczucie winy i wstyd trudności w codziennym funkcjonowaniu spowodowane nadmierną uwagą związaną z jedzeniem lub jego unikaniem. Nierozpoznane objawy zaburzenia odżywiania mogą niekiedy trwać latami i prowadzić do poważnych powikłań. Wśród których można wymienić problemy z układem pokarmowym, układem hormonalnym a także pogorszenie stanu psychicznego.  Dlatego jeśli zauważymy u siebie lub wśród najbliższych objawy, które  można by uznać za problemowe, bezzwłocznie należy je skonsultować.  Najwłaściwsza będzie terapia zaburzeń odżywiania. Poznań jest jednym z miast, w których można skorzystać z usług doświadczonych terapeutów w tym zakresie.

 

 

 

Kogo mogą dotknąć zaburzenia odżywiania?

 

Odpowiedź nie jest niestety zbyt optymistyczna: zaburzenia odżywiania mogą pojawić się w zasadzie u każdego! Powszechnie uważa się, że anoreksja czy bulimia to choroby przede wszystkim modelek i młodych dziewcząt skupionych nadmiernie na swoim wyglądzie.  Jednak coraz częściej mówi się także o nieprawidłowościach odżywiania dotykających także mężczyzn, a nadto problemach z odżywianiem u nastolatków i dzieci, jak też nawet osób starszych.

 

 

Jakie są przyczyny powstawania zaburzeń odżywiania?

 

Tak jak w przypadku wielu schorzeń, również  w przypadku zaburzenia odżywiania możemy wskazać  wiele przyczyn.  Do najważniejszych czynników należą jednak  genetyczne oraz  psychiczne.  Natomiast do najczęstszych przyczyn psychicznych zaburzenia odżywiania należą : konflikty w rodzinie lub grupie rówieśniczej, emocjonalne zaniedbanie, samotność, wykluczenie społeczne, brak akceptacji, niska samoocena, trauma.   Tylko w nielicznych sytuacjach  za problemy z odżywianiem odpowiadają czynniki somatyczne, takie jak uszkodzenia ośrodka sytości w mózgu.

 

 

 

 

 

 

 

Jak wygląda terapia zaburzeń odżywiania?

 

Gdy cała nasza uwaga skierowana jest na jedzenie czy  masę ciała, jest to sygnał, że potrzebujemy pomocy specjalisty. Niezbędna staje się terapia zaburzeń odżywiania. Poznań jest miastem, w którym można skorzystać z usług mojego gabinetu psychoterapeutycznego Rozwój i terapia. Jest to miejsce, w którym pomoc znajdą wszystkie osoby zmagające się z tym problemem oraz ich bliscy. Ostatecznym celem terapii jest wyrobienie lub przywrócenie prawidłowych nawyków żywieniowych. Ale terapia polega przede wszystkim na pracy z emocjami i przekonaniami. Pacjent uczy się  rozpoznawania własnych emocji i potrzeb oraz radzenia sobie z nimi w konstruktywny sposób. W terapii wykorzystuję wiele znanych nurtów  jak terapia behawioralno-poznawcza, terapia systemowa,  Racjonalna Terapia Zachowania, System Wewnętrznej Rodziny.

 

 

 

Przeczytaj także:

TERAPIA SCHEMATÓW

SYSTEM WEWNĘTRZNEJ RODZIN

PSYCHOTERAPIA INTEGRACYJNA

 

 

Inne formy terapii.

 

 

Najlepsze jednak efekty przynosi terapia oparta o pracę z podświadomością. To bowiem w naszej podświadomości zakorzenione są,  niekiedy bardzo głęboko wszelkie przekonania leżące u podstaw zaburzenia odżywiania. Co więcej te przekonania połączone są z emocjami. Najczęściej negatywnymi i to bardzo silnymi. Dlatego niekiedy tradycyjne terapie oparte na dialogu okazują się mało skuteczne.  Polecaną formą terapii jest wówczas praca na poziomie fal alfa czyli hipnoza. Nie jest to jednak jedyna technika do pracy z podświadomością. Ponieważ osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania cierpią jednocześnie z powodu zaburzeń depresyjnych czy lękowych, dlatego najistotniejszą rolę w procesie leczenia odgrywają kompleksowe oddziaływania terapeutyczne.

 

 

Przeczytaj także:

HIPNOZA

PODŚWIADOMOŚĆ

Emocje.

Mózg w terapii.

Zobacz więcej: