Hipnoterapia to technika wykorzystywana podczas zwalczania wielu problemów leżących w ludzkiej psychice. Dzięki niej można pozbyć się np. różnorodnych lęków i fobii. W moim gabinecie, mieszczącym się na terenie Poznania, przeprowadzam jest hipnoterapię.

Czym jest hipnoza?

Jest to stan, w którym ludzki umysł działa prawidłowo, jednak jego uwaga jest skupiona na konkretnych bodźcach, podczas gdy świadomość odnośnie pozostałych jest w znacznej mierze ograniczona.

W trakcie całego procesu częstotliwość fal mózgowych nie różni się od częstotliwości występujących u osób w stanie czuwania. Jest to jednak stan zmienionej świadomości, odmienny zarówno od czuwania, jak i snu.

Ze względu na możliwości, jakie zapewnia, jest wykorzystywana w psychologii klinicznej oraz psychiatrii.

Hipnoterapia – czym się charakteryzuje

Wykorzystywane techniki opierają się na ustnym przekazywaniu pozytywnych sugestii. W ten sposób można np. zmienić własne przekonania, wyzbyć się szkodliwych nawyków, zapanować nad lękami, czy zrozumieć swoje emocje.

Jak wygląda sesja hipnozy?

Współpraca rozpoczyna się od rozmowy wstępnej. Wyjaśniany jest przebieg terapii oraz ustalane problemy, na których się skupimy. Omawiane są także wszelkie mity dotyczące hipnozy oraz rozwiewane są obawy osoby przychodzącej na terapię. Dotyczą one wszystkich aspektów, które najczęściej niepokoją klientów. Wyjaśniane jest np. że w trakcie seansu człowiek jest w pełni świadomy, wie gdzie się znajduje, a po zakończeniu sesji pamięta wszystkie jej elementy.

Następnie nadchodzi moment wprowadzenia klienta w stan transu. Dzięki temu istnieje możliwość zmierzenia się z problemami klienta na poziomie podświadomości. Warto wiedzieć, że stan transu jest tak naprawdę stanem głębokiej relaksacji i odprężenia. Podczas korzystania z tej metody przywoływane są wspomnienia, mające duże znaczenie dla teraźniejszości. Mogące być np. źródłem problemów.

Należy jednak pamiętać, że najczęściej jedna sesja nie wystarczy by odnaleźć źródło problemów i sobie z nimi poradzić. Z tego względu współpraca jest przeważnie rozłożona w czasie. Niemniej jednak bardzo często efekty przychodzą znacznie szybciej niż w przypadku klasycznej terapii.