Skip to main content
Blog

Mózg w terapii.

By 30 listopada 202130 października, 2023No Comments
mozg racjonalny, mózg emocjonalny

Mózg racjonalny funkcjonuje w zupełnie odmienny sposób niż mózg emocjonalny. Zaburzenia emocjonalne są wynikiem nieprawidłowo funkcjonującego mózgu emocjonalnego. Dlatego przeprowadzenie terapii polega na „przeprogramowaniu„ mózgu tak by przystosował się do obecnej sytuacji, zamiast odruchowo i nawykowo reagować na kolejne doświadczenia ciągle w ten sam nie wspierający nas sposób. 

Mózg w terapii. Mózg racjonalny – mózg emocjonalny, jak wykorzystać w procesie rozwoju osobistego?

Dwie części naszego  mózgu pełnią zupełnie inną rolę i inaczej funkcjonują. Struktura mózgu emocjonalnego, w przeciwieństwie do racjonalnego  nie jest zbyt zaawansowana. Mózg emocjonalny przetwarza informacje w bardziej prymitywny sposób, niż mózg racjonalny a do tego znacznie szybciej niż mózg kognitywny.  Jest też bardziej związany z ciałem niż z mózgiem racjonalnym. Dlatego łatwiej dotrzeć do niego  poprzez pracę z ciałem niż rozmowę. 

Rola ciała w procesie zmiany. 

 

Dla osiągniecia zmiany sposobu reagowania na sytuacje,  koniecznym jest stosowanie dodatkowo  metod które działają  poprzez ciało. Ponieważ  te metody mają bezpośredni wpływ na mózg emocjonalny. Terapie bazujące na rozmowie i racjonalnym myśleniu są mało skuteczne dla mózgu emocjonalnego.
Dla wyciszenia i uspokojenia  skuteczniejsze są masaże, relaksacja, medytacja niż rozmowa.  Bez wyciszenia i uspokojenia naszego mózgu emocjonalnego nie osiągniemy żadnej zmiany. 

Sposób przetwarzania informacji przez nasz mózg.

Nasze dwa mózgi emocjonalny i kognitywny przetwarzają płynące nieustannie informacje ze świata zewnętrznego nieomal równocześnie. Mogą albo nawiązać ze sobą współpracę, albo ze sobą konkurować o to który przejmie kontrolę nad myślami, emocjami i zachowaniem. Rezultat tej interakcji decyduje o tym co czujemy. W jaki sposób postrzegamy rzeczywistość oraz jak reagujemy. Współzawodnictwo niezależnie od przybranej formy sprawia, że czujemy się nieszczęśliwi. Natomiast gdy oba mózgi ze sobą współpracują doświadczamy czegoś zupełnie innego – harmonii i równowagi wewnętrznej.
Osiągnięcie równowagi pomiędzy mózgiem racjonalnym a emocjonalnym nie jest łatwe. Mamy jednak do dyspozycji szeroki wachlarz różnego rodzaju metody i technik, dzięki którym możemy to osiągnąć. 

Mózg emocjonalny wskazuje nam drogę do osiągnięcia pożądanych przez nas doświadczeń. Natomiast mózg racjonalny próbuje pomóc nam ten cel zrealizować w możliwie najinteligentniejszy sposób. Tak osiągnięta harmonia daje nam poczucie spełnienia i zadowolenia z życia. 

 

Zobacz więcej→