Atak paniki to nagły i intensywny przejaw niekontrolowanej reakcji lękowej. Do najczęstszych objawów należą : drżenie, duszności, przyspieszone bicie serca, poty, uczucie zemsty lub zawrotów głowy. Atak paniki zwykle występuje bez wyraźnego powodu. Są one bardzo przytłaczające dla osoby go doświadczającej.
Atakom paniki zwykle towarzyszą obawy przed utratą kontroli, szaleństwem czy nawet śmiercią. Mogą się pojawić sporadycznie lub regularnie. Prowadzą do pogorszenia jakości życia oraz ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu.
W momencie wystąpienia ataku paniki nasza podświadomość dostrzega niebezpieczeństwo tam, gdzie go faktycznie nie ma. Nadto robi wszystko, aby uchronić nas przed tym niebezpieczeństwem. Głównie generuje uczucie ogromnego lęku, podnosi ciśnienie krwi, napina nasze mięśnie, wyostrza zmysły. A wszystko po to aby przygotować ciało do walki lub do ucieczki.
Ponieważ reakcję naszego organizmu generuje podświadomość, oznacza to, że dzieje się to zupełnie niezależnie od naszej woli. Co więcej zwykle nie uświadamiamy sobie również tego, że nasza podświadomość zinterpretowała daną sytuację, zdarzenie, bodziec jako „stan zagrożenia życia”.
Czym ataki paniki nie są?
Ataki paniki i napady lęku nie są dokładnie tym samym. Zwykle napady lęku są łagodniejsze w przejawach. Nadto, można znaleźć ich konkretną przyczynę. Ataki paniki mogą być mylone z zawałem, czy udarem. Zawał mięśnia sercowego zwykle ma swój początek w zwiększonej aktywności fizycznej. Ataki paniki mogą się pojawić nawet w czasie odpoczynku. W przypadku zawału serca, ból w okolicy mostka jest ściskający i kłujący. Co więcej promieniuj do szyi, żuchwy do ramienia lub obu ramion na brzuch i plecy. Należy także odróżnić atak paniki od udaru mózgu. W przypadku udaru charakterystyczne jest jednostronne drętwienie i osłabienie kończyn. Nadto mowa jest niewyraźna, osoba ma problemy z chodzeniem, zatacza się.
Co to jest lęk antycypacyjny?
Atak paniki należy do wyjątkowo nieprzyjemnych doświadczeń. Ktoś, kto raz przeżył atak paniki, może bać się, że przytrafi mu się on znowu. Jest to tzw. lęk antycypacyjny czyli lek przed lękiem. Niebezpieczne dla naszego zdrowi i samopoczucia jest to, że paradoksalnie może on wywołać kolejny epizod paniki.
Przyczyny ataków paniki.
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn ataków paniki. Niektóre są związane z czynnikami genetycznymi, neurobiologicznymi i psychospołecznymi.
Jedną z głównych przyczyn ataków paniki jest nadmierna aktywacja autonomicznego układu nerwowego. To ten układ reguluje funkcje ciała niezależne od naszej świadomej kontroli, takie jak tętno, oddychanie i ciśnienie krwi. W momencie ataku paniki, nasz organizm wytwarza nadmierną ilość adrenaliny i innych hormonów stresu. Co doprowadza do fizycznych objawów takich jak przyspieszone tętno, drżenie, uczucie duszności i mdłości.
Czynniki genetyczne również mogą odegrać istotną rolę w predyspozycji do ataków paniki. Ponieważ istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia tego zaburzenia u osób, których rodzice cierpią na lęk i zaburzenia lękowe.
Dodatkowo, czynniki psychospołeczne, takie jak przeżycie traumy lub stresu odgrywają istotną rolę w tym zaburzeniu. A nadto konflikty rodzinne, izolacja społeczna czy trudności w radzeniu sobie z emocjami, sprzyjają atakom paniki.
Nadto ataki paniki mogą mieć także podłoże organiczne. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wykluczenia innych chorób fizycznych. Zwłaszcza tych, które mogą przyczyniać się do występowania objawów podobnych do ataku paniki.
Jak sobie poradzić z atakami paniki?
Kiedy poczujesz, że zbliża się atak paniki najlepsze co możesz zrobić to skupić uwagę na na czymś absorbującym. Mogą to być filmiki na Tik-Toku, czy YouTube. Możesz także poprosić osobę która aktualnie jest w twoim pobliżu abyście porozmawiały.
Jeśli jednak te działania powstrzymujące ataki paniki, nie pomogą zastosuje poniższe wskazówki.
- nazwij to co czujesz. Badania naukowe dowodzą iż samo nazwanie emocji zmniejsza jej intensywność odczuwania. Nadto pozwala je lepiej kontrolować.
- jeśli to możliwe dokonaj szybkiej i krótkiej analizy celem ustalenia przyczyny ataku,
- przypomnij sobie, że to tylko atak paniki. Utwierdzając sam siebie, w przekonaniu, że jest to tylko mylna reakcja twojego organizmu.
- zacznij oddychać w kontrolowany sposób. W rytmie wdech 5 sekund, wydech 5 sekund.
- skup swoja uwagę na czymś absorbującym
- porozmawiaj z kimś
- wykorzystaj technikę intencji implementacji.
Pomoc profesjonalna przy atakach paniki.
Jeżeli techniki samopomocy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Do najskuteczniejszych terapii należą: poznawczo-behawioralna, Racjonalna Terapia Zachowania, Hipnoza, Odłączenie, praca z podświadomością.
Przeczytaj także:
TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA
RACJONALNA TERAPIA ZACHOWANIA
HIPNOZA
PODŚWIADOMOŚĆ