Skip to main content
Blog

Jak myśli wpływają na nasze życie?

By 17 maja 202210 kwietnia, 2024No Comments
jak myśli wpływają na nasze życie

Wszystko zaczyna się od myśli”.

Tak brzmi tytuł dość znanej książki ale także jednego z podstawowych założeń w świecie psychiki człowieka. Czy rzeczywiści myśli wpływają na nasze życie? Dla tych którzy mają wątpliwość, polecam treść artykułu.

Nasz myśli rzeczywiście wpływają na nasze życie. Naukowcy ustalili, bowiem iż każda nasza myśl wywołuje określone reakcje biochemiczne w mózgu. W odpowiedzi na nasze myśli mózg wytwarza substancje chemiczne odpowiednie do tego co pomyślałaś/pomyślałeś. Dzięki tym substancjom, które uwalniają się do całego organizmu, Twoje ciało odczuje to co pomyślałeś. Mówimy wtedy o odczuciu  w ciele. I tak kiedy myślisz o czymś przyjemnym, radosnym, powodującym satysfakcję i zadowolenie itd., mózg produkuje neuroprzekaźnik. Nazywany jest on  dopaminą, potocznie hormonem dobrego samopoczucia. Natomiast kiedy Twoje myśli są smutne, gniewne, pesymistyczne itd., mózg produkuje substancje zwane neuropeptydami.

Oddziaływanie myśli na mózg i ciało.

Ale to nie koniec. Nasz mózg stale kontroluje stan naszego ciała fizycznego. Kiedy ciało reaguje na myśl odczuciemmózg w odpowiedzi na odczucia generuje myśli. Co z kolei wyzwala wytworzenie określonych substancji chemicznych adekwatnych do naszych myśli.
A więc myśl wywołuje odczucie, a następnie odczucie wywołuje myśl.
W konsekwencji prowadzi to do powstania w ciele stanu, odpowiadającego temu jak się czujemy i zachowujemy.

Nieświadome myśli.

Im częściej mamy myśli określonego rodzaju, tym bardziej mają one wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a więc jakość naszego życia. Nie trudno sobie bowiem wyobrazić jak będzie wyglądało życie osoby której ciało nieustannie „zalewane jest” szkodliwymi substancjami.
Co więcej, świadome myśli powtarzane bardzo często wkrótce stają się myślami nieświadomymi, a nieświadomy sposób myślenia staje się nieświadomym sposobem życia.

Rozwiązanie.

Aby przerwać to błędne koło konieczna jest przede wszystkim na początek obserwacja własnych myśli i to nie tylko tych świadomych. Bardzo istotne  jest ustalenie jakiego rodzaju myśli towarzyszyły nam w chwili przeżywania gwałtownych emocji takich jak złość, lęk, smutek, wstyd itd.   Emocje są trudne wtedy, gdy uważamy, że nie mamy na nie wpływu. Kiedy wydaje nam się, że to one kierują naszym życiem, a my nie mając innego wyjścia im ulegamy. Zamiast ulegać emocjom lub uciekać od nich warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak się czujemy? Co spowodowało taką moją reakcję? Jaka myśli mi wówczas towarzyszyła?

Rozpoznając emocje dojdziemy do ustalenia jakie myśli nam towarzyszy. Co daje początek do rozerwania połączenia  myśli –  emocji. Zauważ bowiem, że to nie rzeczy, czy wydarzenia powodują nasze emocje ale nasze myśli o zdarzeniach. Zmieniając zatem nasze emocje co do okoliczności i zdarzeń wpływamy na nasze myśli, i odwrotnie zmieniając myśli możemy wpływać na nasze emocje.

https://www.rozwojiterapia.pl/wiedza/system-energetyczny-czlowieka/