Skip to main content
Blog

Jak działa nasz umysł?

By 25 lutego 202230 października, 2023No Comments
umysł racjonalny intuicyjny

„ Intuicyjny umysł jest świętym darem, a umysł racjonalny wiernym sługą. Stworzyliśmy społeczeństwo, które oddaje cześć słudze, zapominawszy o samym darze „ Albert Einstein 

Fale mózgowe.  

Umysł intuicyjny – umysł racjonalny co różni? Do dnia dzisiejszego naukowy wyróżnili 5 podstawowych częstotliwości fal mózgowych są to fale : delta, theta, alfa, beta, gamma. Większość ludzi  funkcjonuje wykorzystując maksymalnie dwie lub trzy częstotliwości. Niestety zapominając, a nawet nie wiedząc o dobroczynnym wpływie dwóch pozostałych fal mózgowych tj. alfa i theta. Od dzieciństwa jesteśmy uczeni aby wykorzystywać racjonalny tryb myślenia.  Co często powoduje ograniczenie, czy wręcz nawet niszczenie naszej naturalnej emocjonalnej ekspresji. 

Umysł intuicyjny. 

Fale mózgowe alfa i theta wytwarzają wyjątkowe stany umysłowe dające wiele korzyści.  Należą między innymi : myślenie kreatywne, poprawę pamięci, jasność myślenia, wzmocnienie koncentracji, rozwinięcie świadomości i intuicji, podniesienie poziomu inteligencji. Nadto powodują złagodzenie odczucia napięcia i niepokoju, złości i depresji. 

Wzór godny naśladowania.

 Jeden z największych wynalazców w historii Thomas Edison, który ma na swoim koncie ponad tysiąc patentów wykorzystywał stan umysłu.  Siadał w swoim fotelu, trzymając w ręku metalowe kulki. Następnie wchodził w stan głębokiego relaksu jaki odczuwamy zwykle pomiędzy snem a przebudzeniem. Kiedy zasypiał głębiej kulki wypadały mu z ręki i budził się. 

Dzisiaj po wielu latach licznych badań wiemy, iż wchodząc w stan głębokiego relaksu nasz mózg funkcjonuje na falach alfa, a niekiedy nawet theta i mamy wówczas dostęp do pola informacyjnego do którego w stanie czuwania na poziomie fal beta nigdy nie moglibyśmy poznać. 

Geniusz.

To właśnie z tego obszaru pochodzą owe przebłyski geniuszu. Chociaż niewielu z nas pewnie potrzebuje w swoim życiu przebłysków geniuszu jednak dobroczynny wpływ fal alfa i theta byłby z pewnością korzystny dla każdego. 

Zostało udowodnione, iż wykorzystując szerszy zakres naszego mózgu poza falami beta znacznie szybciej możemy osiągnąć poprawę czy zmianę stanu zdrowia psychicznego jak też fizycznego. Obecnie istnieje wiele różnego rodzaju metod aby wyćwiczyć wejście w stan alfa. Jedyne co jest nam w tym momencie potrzebne to wytrwałość i konsekwencja w ćwiczeniach. 

 

Zobacz więcej→