Skip to main content

Osobowość neurotyczna.

Neurotyczna osobowość to termin używany w psychologii do opisania cech osobowości.  Osoby z neurotyczną osobowością doświadczają silnych emocji takich jak lęk, smutek, złość czy niepokój, które często prowadzą do trudności w radzeniu sobie w codziennym życiu. Charakteryzują się również przewidywalnymi wzorcami zachowań, które są reakcją na stresujące sytuacje.

 

Continue Reading

Prokrastynacja, dlaczego jej ulegamy?

Prokrastynacja, dlaczego jej ulegamy?

Prokrastynacja czyli odkładania na później wykonywania zadania. Najczęściej polegające na unikaniu obowiązków poprzez zajmowanie się mniej istotnymi lub przyjemniejszymi zajęciami. Osoby skłonne do prokrastynacji mają trudności z samodzielnym motywowaniem się do pracy jak też z zarządzaniem czasem. Prokrastynacja prowadzi  do stresu, problemów w wykonywaniu obowiązków, obniża nasze poczucie własnej wartości. Aby jej uniknąć, warto poznać przyczyny i skuteczne strategie radzenia sobie. 

Continue Reading

Ataki paniki, jak sobie z nimi poradzić?

Ataki paniki, jak sobie z nimi poradzić?

Atak paniki to nagły i intensywny przejaw niekontrolowanej reakcji lękowej.  Do najczęstszych objawów należą : drżenie, duszności, przyspieszone bicie serca, poty, uczucie zemsty lub zawrotów głowy. Atak paniki zwykle występuje bez wyraźnego powodu. Są one bardzo przytłaczające dla osoby go doświadczającej.
Atakom paniki zwykle towarzyszą obawy przed utratą kontroli, szaleństwem czy nawet śmiercią. Mogą  się pojawić sporadycznie lub regularnie. Prowadzą do pogorszenia jakości życia oraz ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. 
Continue Reading

Jak pracować z emocjami i przekonaniami?

Jak pracować z emocjami? Technika Sedony

Skuteczna technika pracy z emocjami i przekonaniami to technika Sendony, znana jest również jako technika „samodoskonalenia”. To metoda pracy nad sobą. Przede wszystkim skupia się ona na pozytywnym podejściu do zmiany i własnego rozwoju osobistego. Jej twórcą jest psycholog Carl Rogers. Uważał on, iż każdy człowiek ma w sobie dostateczny potencjał do samorozwoju i osiągnięcia pełni swoich możliwości.

Continue Reading

Błędy poznawcze, czyli jak deformujemy naszą rzeczywistość.

Błąd poznawczy to nieprawidłowe przetwarzanie informacji.  Co prowadzi do nieprawidłowych wniosków, decyzji lub działania. Błędy poznawcze mogą wynikać z różnych czynników, takich jak uprzedzenia, stereotypy, złe interpretacje sygnałów. A także : ograniczona pamięć czy nieuwzględnianie wszystkich dostępnych informacji. Błędy poznawcze mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w życiu osobistym, zawodowym czy społecznym. Dlatego ważne jest świadome rozpoznawanie i unikanie tego rodzaju błędów.

Continue Reading