Skip to main content
Blog

Jak unikać stresu ? – strategie radzenia.

By 23 lutego 202411 marca, 2024No Comments

Chociaż stres uważany jest przez większość ludzi  za coś niepożądanego wręcz niewłaściwego, to musimy pamiętać, iż  jest on naturalną reakcją naszego organizmu. Jest to fizjologiczna reakcja naszego organizmu na sytuację. Reakcja na  zdarzenia czy okoliczności, która postrzegana jest przez nasz umysł jako potencjalnie  niebezpieczna, a w każdym razie zagrażająca nam. Stres towarzyszy nam w różnych dziedzinach życia zarówno zawodowego jaki i osobistego. 

 

Strategie radzenia sobie ze stresem.

 

Warto abyśmy pamiętali, iż nie tyle sam stres jest niezdrowy co przede wszystkim jego nadmiar i częstotliwość. Na szczęście istnieje wiele skutecznych strategii  aby unikać nadmiernego stresu i jego negatywnych skutków,  które mogą pomóc nam utrzymać równowagę i zachować spokój.

 

 

 

Pierwsza strategia – dbanie o swoje potrzeby.

 

Jednym z kluczowych sposobów na unikanie stresu jest dbanie o siebie i swoje potrzeby. Zwłaszcza regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Ale także odpowiednia ilość snu oraz praktyki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja, mogą znacząco zmniejszyć poziom stresu i poprawić samopoczucie. Bardzo pomocną metodą terapeutyczną jest hipnoza, która zawiera w sobie relaksację ale także pracę z emocjami i przekonaniami. 

 

 

 

Przeczytaj także:Pierwsza strategia - dbanie o swoje potrzeby

Oddech w terapii.

 

 

 

 

 

Druga strategia – Zarządzanie emocjami.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest umiejętność radzenia sobie ze stresem poprzez techniki zarządzania emocjami i budowanie odporności psychicznej. Pomocne będą tutaj przede wszystkim techniki oddechowe, dzięki którym uspokoimy przede wszystkim  reakcje naszego ciała, a więc tętno i ciśnienie. Następnie warto jest przyjrzeć się naszemu sposobowi myślenie. Racjonalne, a więc zdrowe dla nas myślenie może stać się kluczem do uspokojenia zwłaszcza tzw. negatywnych myśli.   Natomiast umiejętność wyznaczania priorytetów, zadań do wykonania  oraz świadome podejmowanie decyzji mogą pomóc nam utrzymać spokój nawet w trudnych sytuacjach.

 

 

Druga strategia - Zarządzanie emocjami

 

Przeczytaj także:

Racjonalna Terapia Zachowania

Dlaczego warto być świadomym swoich emocji i jak to osiągnąć?

Jak myśli wpływają na nasze życie?

 

Trzecia strategia – Asertywność 

 

Asertywność, a więc umiejętność wyrażania własnego zdania, uczuć, postaw w sposób otwarty, w granicach nienaruszania praw, ani psychicznego terytorium innych osób jak też własnego. Innymi słowy, to umiejętność zachowania się równocześnie z szacunkiem dla siebie i dla innych.  Dzięki tej umiejętności wyrażenie naszych potrzeb przestanie być dla nas problemem czy trudnością i wiązać się z nadmiernym stresem. Komunikacja z innymi ludźmi, dzielenie się problemami i szukanie wsparcia w bliskich relacjach może znacząco zmniejszyć napięcie wewnętrzne i poprawić nasze samopoczucie.

 

Trzecia strategia - Asertywność

 

 

 

 

 

 

Czwarta strategia – zarządzanie czasem 

 

Ostatecznie, zmniejszenie poziomu odczuwanego  stresu wymaga także  przyswojenia sobie umiejętności  zarządzania czasem i planowania. Poznanie swoich granic, ustalanie realistycznych celów oraz odmawianie niepotrzebnych obowiązków może pomóc nam uniknąć nadmiernego obciążenia i zachować równowagę w życiu.

 

 

Czwarta strategia - zarządzanie czasem

 

 

Podsumowując, unikanie stresu jest możliwe. Ważne jest abyśmy jeśli byli świadomi swoich potrzeb, umiejętności i ograniczeń. Wówczas będziemy konsekwentnie stosować skuteczne strategie radzenia sobie ze stresem. Warto pamiętać, że każdy człowiek jest inny, dlatego należy eksperymentować i dostosować metody redukcji stresu do własnych preferencji i potrzeb.

 

Przeczytaj także:

Leczenie stresu

PSYCHOTERAPIA INTEGRACYJNA